2020

5. Katana Matsuri (2020)

V neděli 6. září proběhl již 5. ročník Slavnosti mečů – Katana Matsuri v Muzeu Policie ČR. Akce byla pojata široce a nabídla návštěvníkům program z oblasti japonského meče a japonské kultury obecně. Hlavním pořadatelem události je Nihonto Kenkyukai (Společnost pro studium japonského meče při ČJS) a Muzeum Policie ČR. V letošním roce bylo Katana Matsuri akreditováno v projektu oslavujícím významné výročí mezi zeměmi: „100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou“, který pořádalo Velvyslanectvím Japonska v ČR.

Kacubó Kenrikai – kendo

Program byl rozdělen na následující části:

  • Ukázky bojových umění používající meč (nejen japonský),
  • tematické přednášky,
  • drobné workshopy,
  • jednodenní výstava originálů japonských mečů a příslušenství,
  • doprovodný program (origami, kaligrafie, tušová malba, čaj, wagashi…).

V audiovizuálním sále muzea proběhlo celkem deset ukázek bojových umění zabývajících se bojem s mečem. Představena byla japonská bojová umění iaido (Shinbukan Praha), kendo (Kacubó Kenrikai), battojutsu (Nakagawa ryu), kenjutsu (Aikido Kenkyukai Praha), naginatajutsu (Naginata Gorenkai) a ninjutsu (Bujinkan dojo Prague). Dále byly předvedeny 3 styly evropského boje obsahující šerm kordem, fleretem, bodákem, lukostřelbu, boj holí a mnoho dalšího (S.E.B.U., Ars Dimicatoria a Manus Regis). Skvělou ukázku čínského taiji připravila Martina Slabá. Ukázky předváděly přední české osobnosti zabývající se danými disciplínami (držitelé vysokých učitelských stupňů, mistři Evropy…).

V letošním roce bylo připraveno pět odborných přednášek

  • J. Zeman pohovořil o období mongolských invazí do Japonska ve 13. století.
  • T. Berger mluvil o japonském šermu kendo a iaido.
  • Členové SPBU přiblížili historii japonských válečníků samurajů a ninjů.
  • M. Králík se rozhovořil o etiketě a údržbě japonského meče.
  • B. Planka poukázal na základní pravidla v posuzování originality/pravosti meče.

Blok přednášek byl uzavřen projekcí krátkého studentského filmu „Meč vycházejícího slunce“ režiséra P. Holuba pojednávajícího o známém českém mečíři P. Bolfovi.

Rozsáhlý doprovodný program obsahoval workshopy kaligrafie a origami, výstavu tušové malby D. Renčové, oblékání kimon a výstavní stánek s replikami firmy ChladnéZbraně.eu. Pan M. Svátek přispěl ukázkou kovářských výrobků dokazující jeho um v oblasti damaškových nožů. Ženský půvab do akce vnesla Ajna Kenning a její vystoupení japonského tance nihon buyo. O chuťové buňky návštěvníků se postarala restaurace Miyabi se svou japonskou kuchyní a na výborné sladkosti se stála fronta u stánku Japonské Domácí Cukrárny (K. Poskočilová). Celou akci nabízeli členové Klubu Čajovna tradiční i moderní japonské čaje. Stánek ČJS obsahoval mnoho prospektů a publikací propagujících a podporujících japonskou kulturu v ČR.

Část z výstvy originálů

Na akci nesměla chybět jednodenní výstava japonských originálů připravená členy Nihonto Kenkyukai. K vidění bylo hned několik mečů s tzv. tameshi mei – přípisem dosvědčujícím provedení sekové zkoušky tameshigiri. Vystaveno bylo několik krátkých čepelí včetně drobné genpukugatana (obřadního mečíku pro samurajské chlapce). Zájem budila také kolekce mečového příslušenství obsahující mečové záštity tsuba a další kovové součástky (kogai, kozuka, kogatana, menuki, …). Zajímavostí byl i svitek ze 17. stol. menkyo určující přechod vědomostí v rámci stylu Muso Kenshin Ryu s ilustracemi a otiskem rukou mistra.

Martina Slabá – taiji

Celkově se akce i přes stávající protiepidemická opatření zúčastnilo téměř 800 lidí (s hlídanou maximální účastí osob v jeden okamžik 500). Na akci se podílelo téměř 110 osob a více než 25 subjektů.