2008

1. Katana Matsuri (2008)

V sobotu 8. 11. 2008 se pod názvem KATANA MATSURI uskutečnila v Muzeu Policie ČR „Slavnost mečů“, zaměřená po vzoru celo-japonského svátku ostrých zbraní na japonské i evropské meče. Slavnost organizovaná Česko-japonskou společností, Českou federací Kendó a kladenským spolkem S.E.B.U., proběhla za účasti nového japonského velvyslance v ČR J. E. pana Chikahito Harady a byla pojata jako širší prezentace japonské kultury a představení aktivit Česko-japonské společnosti.

phoca thumb l koh2

Přes nepřízeň počasí (déšť zabránil až na výjimky exhibicím ve dvoraně před muzeem a v zahradě) se podařilo program dodržet a díky improvizaci předvést i ukázky, jež měly původně probíhat pod širým nebem.

Návštěvníci měli možnost shlédnout ukázku umění tasení meče (Iaidó) v předvedení člena ČFK Josefa Smolky. Další ukázkou byl šerm bambusovými meči – Kendó, v podání Tomáše Jelena a Petra Zetocha.

phoca thumb l kendo

Ukázku Kjúdó předvedl Václav Kučera, který zevrubně popsal podstatu japonské lukostřelby, stručně se zmínil i o historii a současnosti kjúda.

V sále probíhaly celý den přednášky. První byla zaměřena na otázku, zda je japonský meč zbraň nebo umělecký předmět. Dr. Kopáčková představila obrázky japonských uměleckých knoflíků netsuke ze své sbírky a doprovodila je poutavým komentářem. Dr. Labus hovořil o vývoji samurajů jako vládnoucí třídy a jejich úloze v japonské společnosti. Divácky atraktivní bylo komentované předvedení oblékání kimona. V poledne se v přednáškovém sále uskutečnila valná hromada ČJSp., kde byly přijaty nové stanovy.

Návštěvníci Slavnosti mečů měli možnost shlédnout i ukázky evropského sportovního šermu v podání členů Českého šermířského klubu Riegel. Kromě turnajů v obvyklých sportovních zbraních (fleret, kord, šavle), shlédli i školu klasické sportovní šavle Barbasetti (1850) a šerm bodákem, který jako sportovní disciplina byl v ČSR zaveden podle sovětského vzoru v 50. letech 20. století. Mezi šermíři Rieglu byl také 73letý Josef Šolc, zakládající člen první čs. skupiny historického šermu Mušketýři & Bandité.

phoca thumb l serm1

V patře muzejní budovy (a také na zahradě muzea) byly stánky s replikami japonských mečů, součástkami mečových souprav (cuba, fuči, kašira), dřevěnými bokkeny a také s replikami evropských zbraní. Své výrobky vystavovali Pavel Bolf, Aleš Leszczuk, Bartosz Ulatovski z Warszawy, Radim Dachs, Mirek Králik, Pavel Skryja, Jiří Kronďák a Pavel Leier. K dostáni byly publikace vydané ČJSp. a také Bulletiny a Katalog výstavy mečů z produkce Společnosti pro studium japonského meče – Nihonto kenkyukai. Značné pozornosti se těšila přítomnost půvabných japonských dívek, předvádějících umění kaligrafie a svérázné umění skládání papíru (origami). Členka Sogetsu study group předváděla aranžování květin Ikebana.

Ukázky asijského a evropského bojového umění předvedly na nádvoří pardubická skupina Midori Nezumi a kladenský Spolek evropských bojových umění (S.E.B.U.).

Mladí členové skupiny Midori Nezumi o sobě říkají: Jsme japonská dřevárenská stylovka. Předvedli volný šerm dřevěnými zbraněmi a ukázku sebeobrany v čínském stylu. Na závěr sehráli scénku s několika kratičkými souboji. Reprezentují zájmové aktivity nejmladší populace, kdy na víkendy vyráží městská mládež oděná do vlastnoručně zhotovených historizujících kostýmů, s tlumoky ze kterých trčí meče a dýky (někdy dřevěné jindy ocelové) do lesů, aby se utkávali v pompézních bitvách a užili si ve volné přírodě co nejvíce legrace.

Skupina S.E.B.U. vystupovala v programu Česko-Japonské společnosti poprvé a ve stejných prostorách Muzea Policie ČR, u příležitosti dne dětí, 1. června 2008. I tentokrát předvedla bezkontaktní šerm meči, holemi, šavlí, šídlem a dýkou. Všechny zbraně potom byly použity v nacvičených soubojích. Skupina má dlouhou tradici. Kromě chladných zbraní se zabývá i lukostřelbou, sebeobranou a vrhacími zbraněmi. Pořádá v těchto disciplinách řadu seminářů i pro veřejnost. Kondotiér Milan Babuka odmítá označení skupiny za „historický šerm“. Tomu odpovídá i absence kostýmů při vystoupení a šířka záběru.

phoca thumb l sebu3

Přes nepřízeň počasí navštívilo Slavnost mečů přes tisíc návštěvníků. Většina z nich využila možnosti bezplatné prohlídky všech expozic muzea. Je symbolické, že akce proběhla ve stejný den, kdy se v Tokijském Šindžuku slavilo 60. výročí založení Společnosti na ochranu japonských mečů NBTHK a 30. výročí znovuzahájení výroby suroviny pro výrobu japonských mečů – tamahagane, v peci Tatara, která je centrálně nabízena všem japonským mečířům s licencí.

B. Planka